Hakkımızda

MEZOPOTAMYADA

METİNA AŞİRETİ

METİNALILAR YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ

Diyarbakır,Mardin, Şanlıurfa üçgeninde 36 bölgenin  etkin aşiretlerinden biri olan Metina Aşireti, Derikte 15 köy ve 17 Mezra,Mazidağ’da 5 köy, Çınar’da 10 köy ve 4 mezrada aile üyeleri vardır.

Diyarbakır’ın merkez Sur, Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Dicle, Eğil ve Çınar ilçelerinde bir çok köy ve mezrada üyesi bulunan MetinaAşireti , Van’da ise Börükiler  ismiyle anılmaktadırlar. Diyarbakır’ın Çarıklı Beldesinde de nüfusun çoğunluğunu oluşturan Metina Aşiretinin, Ankara Polatlı’da 50 kadar ailesi bulunmaktadır. Bölgenin bir çok İl ve İlçelerine yayılmış nüfusu ile bölgede en etkin olan büyük aşiretlerden biri olan  Metina Aşireti Türkiye’nin büyük şehirlerinde güç  vermiştir.  Bunların çoğunluğu Adana, Osmaniye, Mersin İstanbul, Ankara İlleridir.

 

MetinaAşirete mensup herkesin siyasi görüşlerine bakılmaksızın bir araya getirilmesini ve aşirete mensup insanlar arasındaki barışın sağlanması, eğitim için yeterli ekonomik gücü olmayan gençlere burs imkanı sağlanması amacıyla kurulan Metina Aşireti Derneği,  gerek  aşiret içinde gerekse ülke genelinde toplumsal barışın sağlanması için çaba harcıyor.